Dagsorden og referater
Det specialespecifikke uddannelsesudvalg drøfter på sine møder spørgsmål om specialets lægelige videreuddannelse.
Udvalget arbejder på at sikre og udvikle en ensartet, høj kvalitet i speciallægeuddannelsen på alle uddannelsessteder i Videreuddannelsesregion Nord.
Her finder du dagsordener og referater fra udvalgets arbejde:
Dagsordner og referater
til
mødet i
den 4. april 2024 kl. 09:00
i Mødelokale F7 stuen, Regionshuset Viborg, Skottenborg 26, 8800 Viborg
1. Velkomst og godkendelse af dagsorden
Det indstilles,
at | dagsordenen godkendes. |
Sagsfremstilling
Der bydes velkommen til mødet.
Punkter til eventuelt kan indmeldes.
Mødeforplejning:
- Morgenbrød ved mødestart
- Kaffe/the/isvand
Af ressourcehensyn bestilles der kun forplejning til mødedeltagere, som har accepteret mødebookingen via outlook/mail.
Dagsordenen er også vedhæftet som bilag i pdf-fil.
BEMÆRK: Mødet afkortes til to timer kl. 09.00-11.00 som tilpasning til dagsordenen.
2. Opfølgning på referat fra seneste møde
Det indstilles,
at | referatet godkendes. |
Sagsfremstilling
Referatet fra seneste møde den 15. november 2023 er vedhæftet som bilag.
Hvis der er punkter fra referatet, som kræver opfølgning, bedes udvalget drøfte disse.
3. Nyt fra afdelingerne
Det indstilles,
at | der sker en gensidig orientering om nyheder af uddannelsesmæssig betydning siden sidste møde i uddannelsesudvalget. |
Sagsfremstilling
Hver afdeling orienterer om uddannelsesmæssige problemstillinger og nye uddannelsestiltag fra afdelingen.
Der foreslås en gensidig orientering om evt. uddannelsesmæssige problemstillinger og uddannelsestiltag i forhold til to forskellige perspektiver:
1. En generel orientering om nyheder af uddannelsesmæssig betydning.
- Hver afdeling deler evt. nyheder, problemstillinger og andet relevant til fælles orientering og refleksion.
2. En mere specifik orientering under overskriften 'stjæl vores gode ide'.
- Hver afdeling bedes præsentere et vellykket uddannelsestiltag, som vurderes generelt relevant og overførbart.
4. Nyt fra PKL
Det indstilles,
at | uddannelsesudvalget tager PKL's orientering om nyt siden seneste møde til efterretning. |
Sagsfremstilling
Arne vil som PKL orientere om evt. relevante uddannelsesemner, herunder bl.a.:
- 360 graders ledelses evaluering: Status for uddannelse af facilitatorer i regionshospitalerne.
- 360 graders ledelses evaluering: Hvordan sikrer vi "øvelsesbanen for ledelse" efter evalueringen? Hvordan kan det øves i sidste ansættelses på AAUH eller AUH?
- Uddannelseslæger skifter fra Aalborg til Århus i forløbet af uddannelsen.
5. UL kursus for introlæger/DUDS kursus
Det indstilles,
at | udvalget drøfter mulighederne for UL kursus for Intro-læger/DUDS kursus |
Sagsfremstilling
Der kan være en oplevelse af at DUDS kurserne vedr. 'Basiskurset i ultralyd' hurtigt fyldes op uden mulighed for at sikre intro-lægerne en plads. Udvalget bedes drøfte evt. løsningsforslag til udfordringen.
Kan der evt. etableres et lignende kursus her i Jylland? En form for "crash course" kunne evt. også være en mulighed, ligesom der gøres nu med fx CT.
Der er også mulighed for at intro-lægerne kan deltage i ultralyd af abdomen simulationskursus i Aarhus ved Midt Sim.
Kontaktperson: Overlæge Natallie Lapitskaya
via mail: Natallia.Lapitskaya@aarhus.rm.dk
6. Nyt fra VUS
Det indstilles,
at | orienteringen tages til efterretning. |
Sagsfremstilling
NYT FRA VUS
Specialevalgsdag 2024 (november 2023)
Sæt kryds i kalenderen den 30. oktober 2024, hvor der afholdes Specialevalgsdag i personalekantinen på AUH.
Specialerne vil traditionen tro få mulighed for at have en stand.
De postgraduate kliniske lektorer vil efter sommerferien få mulighed for at tilmelde specialet og angive navnet på en kontaktperson.
Opslåede og besatte introduktionsstillinger (Oktober 2023)
Indberetning til Sundhedsstyrelsen om opslåede og besatte introduktionsstillinger for Videreuddannelsesregion Nord for 2023 (Se bilag: Indberetning af introduktionsstillinger - 2023). Tallene for 2023 i Videreuddannelsesregion Nord kan findes på www.videreuddannelsen-nord.dk.
Opslåede og besatte hoveduddannelsesstillinger (Oktober 2023)
Indberetning til Sundhedsstyrelsen om opslåede og besatte hoveduddannelsesstillinger i Videreuddannelsesregion Nord for 2. halvår 2023 og hele 2023 inkl. fleksforløb (Se bilag: Opslåede og besatte hoveduddannelsesstillinger - 2023). Tallene for 2. halvår 2023 og hele 2023 i Videreuddannelsesregion Nord kan findes på www.videreuddannelsen-nord.dk. Tallene kan bl.a. bruges som et redskab til karrierevejledning af uddannelsessøgende.
Fleksibilitet i antal I-stillinger (Oktober 2023)
På møde i Det Regionale Råd for Lægers Videreuddannelse den 5. marts 2015 godkendte Rådet et revideret administrationsnotat for fleksibilitet i antal i-stillinger (se bilag: Administrationsnotat fleksibilitet i antal I-stillinger). Notatet beskriver mulighederne for, hvorvidt afdelinger kan få flere introduktionsstillinger end det maksimum de er angivet til i den lægefaglige indstilling.
På baggrund af søgning til hoveduddannelsen for 2023, er der lavet opdaterede pejlemærker for, hvornår en afdeling kan søge om I-stillinger der overskrider afdelingens maksimumsdimensionering (se bilag: Specialer fordelt efter søgning til hoveduddannelsesforløb - 2023). Der er sket følgende ændringer:
Ændringer i pejlemærker | Specialer |
Fra pejlemærke 3 (Middel søgning) til pejlemærke 2 (Lav søgning) | Anæstesiologi |
Fra pejlemærke 4 (lav søgning) til pejlemærke 4 (middel søgning) | Kardiologi |
Fra pejlemærke 2 (Lav søgning) til pejlemærke 3 (Middel søgning) | Retsmedicin |
Bilag
7. Næste møde
Det indstilles,
at | udvalget fastlægger en dato for næste uddannelsesudvalgsmøde. |
Sagsfremstilling
Dato for næste møde, punkter på næste møde, tema og emner.
Konkrete datoforslag til næste uddannelsesudvalgsmøde i efteråret 2024 kan eksempelvis være:
- d. 5. november
- d. 8. november
- d. 13.-15. november
- d. 20.-22. november
9. Deltagere
Sagsfremstilling
Til stede:
Arne Lücke, PKL (PKL og mødeleder)
Annette Obel, AUH
Pia Ipsen, AUH
Sidse Bregendahl, AUH
Jeppe Bruun-Torjusen, RH Randers
Jette Madsen, HE Midt, Viborg
Chrona Chrysoula, RH Gødstrup
Olga Tcacenco, Aalborg UH
Idris Akreyi, Aalborg UH
Shalini Singh, HE Midt, RH Silkeborg
Berit Kamilla Skov Gosvig, RH Horsens
UKYL'er:
Gayatri Madhab, AUH
Elise Klæstrup, AUH
Duc Tran, RH Randers
Simon Meltesen, HE Midt, Viborg
Paul Martin Simon, HE Midt, Silkeborg
Marie schrøder, RH Horsens
Anders Fuglsang Sørensen, Aalborg UH
Ali Azubaidi, Aalborg UH
Mille Kristence Lillien Mosegaard, Aalborg UH
Malene Aastrup, Yngre Radiologer RM
Mette Dahl Jacobsen, VUS (referent)
Afbud:
Mahican Gielen, RH Nordjylland
Zeina Hadad, RH Gødstrup
Foreløbig tilkendegivelse:
Kasper Alexander Nielsen, Aalborg UH