Mads Skipper

Sekretariatschef
Tlf 6146 3137
e-mail: madsskip@rm.dk

Opgaver

  • Ledelse 
  • Økonomi
 

 

 

Marianne Wolf

Vicekontorchef
Tlf 4023 6880
e-mail: marianne.wolf@stab.rm.dk

Opgaver

  • Ledelse
  • Økonomi
  • Fagligt ansvar for erhvervsuddannelser og professionsuddannelser
  • Arbejdsmiljø
  • Internt sekretariat
 

 

 

 

Trine Kirkegaard

Specialkonsulent
Tlf: 2490 8903
Email: trkpee@rm.dk

Specialeansvarlig for

  • Dermatologi-venerologi
  • Oftalmologi
  • Øre-næse-hals
  • Urologi
  • Akutmedicin

Andre opgaver

  • Fagligt ansvarlig for det lægelige ansættelsesområde
  • VUSAM
  • SVADA
  • UUU
  • Kurser og teoretisk uddannelse - læger
  • Fellowship urologi
  • RUR - Akutlæger
 

 

 

 

Sanne Nørgaard Hvidberg 

AC-fuldmægtig
Tlf. 2113 1573
Email: sahvid@rm.dk

Specialeansvarlig for

  • IM Lungesygdomme
  • Pædiatri
  • Klinisk genetik
  • Thoraxkirurgi

Andre opgaver

  • Uddannelsesprogrammer
  • SOSU
  • Allergologi efteruddannelse
 

 

 

 

Bertil Selde Krogh

AC-fuldmægtig
Tlf. 3052 0517
Email: bertil.krogh@rm.dk

Specialeansvarlig for

  • Arbejdsmedicin
  • Klinisk Fysiologi og nuklearmedicin
  • Ortopædkirurgi
  • Samfundsmedicin

Andre opgaver

  • Udenlandske læger
  • Kompetenceudviklilng af speciallæger
  • Generelt vedrørende Århus Universitet, Human First mm.
  • Arbejdsstyrkeplanlægning
  • Prognose og dimensionering
  • Serviceassistenter
  • Uhensigtsmæssige forløb
  • Revision af LVU
 

 

 

 

Kasper Bjerregaard

Chefkonsulent
Tlf: 6115 2062
Email: kaspbj@rm.dk 

Opgaver

  • Uddannelsesprogrammer
  • Hjemmesider
    • Videreuddannelsen-nord.dk
    • rm.dk
  • Udvikling af IT-systemer
    • Evaluer.dk
    • Logbog.net
    • Videreuddannelsen.dk
  • "En læge tæt på dig"
 

 

 

 

Mette Dahl Jacobsen

AC-fuldmægtig

På barsel

 

 

 

 

Kasper Hedegaard Clausen

AC-fuldmægtig
Tlf: 2144 0397
Email: kascla@rm.dk

Specialeansvarlig for

  • Almen medicin
  • Klinisk Biokemi
  • Psykiatri

Andre opgaver

  • Uddannelsesprogrammer
  • Læringskurser
  • PKL/PUF
  • Psykiatri Task Force
  • Udenlandske læger
 

 

 

 

Esther Warming

AC-Fuldmægtig
Tlf: 2933 5778
Email: esthwarm@rm.dk

Opgaver

  • Professionsbacheloruddannelser:
    • Radiografer
    • Jordemødre
    • Bioanalytikere
    • Ernæring og Sundhed
    • Sygeplejersker
  • Specialuddannelse af sygeplejersker:
    • Kræft
    • Psykiatri
    • Intensiv
    • Anæstesi
    • Sundhedspleje
  • Økonomi inkl puljer og initiativmidler
  • Oversigt - uddannelsesstillinger (LUS)
  • Praktikplads AUB
  • Akutområdet - Sygeplejersker
 
     

Maja Bertz Hansen 

AC-fuldmægtig
Tlf. 3053 6832
Email: mabehs@rm.dk 

 

Specialeansvarlig for

  • Retsmedicin
  • Neurologi
  • Neurokirurgi
  • Akut medicin
  • Kl. Mikrobiologi
  • Kl. Onkologi

Andre opgaver

  • Uhensigtsmæssige forløb
  • Akutområdet  
  • Juridiske ad hoc opgaver
  • Færdigheds- og simulationstræning
  • Læringskurser
  • Forskningstræning
  • Personaledata
  • Revision af LVU
 

 

   

Sanne Steenfeldt Tipsmark

AC-fuldmægtig
Tlf. 2027 4869
Email: SAECRI@rm.dk 

Specialeansvarlig for

  • Gynækologi/obstetrik
  • IM: Reumatologi
  • IM: Geriatri
  • IM: Endokrinologi
  • IM: Nefrologi

Andre opgaver

  • Danske Regioners Strategiske Uddannelsesgruppe
  • SOSU
  • Opgaveflytning (koloskoperende sygeplejersker, gastroskoperende sygeplejersker, sonografer, beskrivende radiografer m.m.)
 

 

 

 

Nikolaj Sønderby Ilsøe 

Økonomimedarbejder
Tlf.: 2475 9150
Email: nikils@rm.dk

Opgaver

  • Økonomi
  • Oversigter
  • Uddannelsesstillinger/LUS
  • Personaledata
 

 

 

 

Maria Langschwager

Afdelingslæge,
Speciallæge, samfundsmedicin
Tlf.: 2361 7653
Email: marlangs@rm.dk

Specialer

  • Plastikkirurgi
  • Kæbekirurgi
  • Karkirurgi
  • Kirurgi
  • B&U psykiatri
  • Anæstesiologi

Andre opgaver

  • Specialpsykologer
  • Kompetenceudvikling af speciallæger
  • Medicinstuderende
  • Psykologistuderende
  • Prognose og dimensionering
  • Colorectal fellows
 

 

 

 

Casper Larsen

AC fuldmægtig
Tlf.: 2162 0054
Email: caplar@rm.dk

Specialer

  • Klinisk immunologi
  • Klinisk Farmakologi
  • Patolgisk anatomi og cytologi
  • Radiologi
  • KBU

Andre opgaver

  • Det Regionale Råd for Lægers Videreuddannelse
  • Region Nordjylland; Samarbejdsforum m.m.
  • Udvikling ift. IT-systemer (evaluer.dk, logbog.net, videreuddannelsen.dk)
  • Kontaktforum for lægelig videreuddannelse
  • Revision af LVU
 

 

 

 

Rune Kramer Knudsen

AC fuldmægtig
Tlf.: 
Email: Rune.Knudsen@midt.rm.dk

Specialer

  • IM: Kardiologi
  • IM: Infektionsmedicin
  • IM: Hæmatologi
  • IM: Gastroent/
    Hepatologi

Andre opgaver

  • Uddannelsesprogrammer
  • Revision af LVU
 

 

 

 

Margit Højbjerg 

Kontorassistent
Tlf: 7841 0780
Email: Margit.Hojbjerg@rm.dk

Specialer

  • Almen medicin
  • B&U Psykiatri
  • Dermato-venerologi
  • Kl Genetik
  • Kl Immunologi
  • Oftalmologi
  • Psykiatri
  • Radiologi
  • Øre-Næse-Hals
  • Klinisk Basisuddannelse

Andre opgaver

  • KBU
  • Det Regionale Råd for Lægers Videreuddannelse 
  • Support IT-systemer
    • evaluer.dk
    • logbog.net
    • videreuddannelsen.dk 
  • Indkøb
  • EUD-aftalen
 

 

 


Inger Thorst

Chefsekretær
Tlf.: 2361 7651
Email: ingths@rm.dk 

Specialer

  • Anæstesiologi
  • Akutmedicin
  • Arbejdsmedicin
  • Gynækologi/obstetrik
  • IM: Endokrinologi
  • IM: Gastroenterologi/hepatologi
  • IM: Geriatri
  • IM: Hæmatologi
  • IM: Infektionsmedicin
  • IM: Kardiologi
  • IM: Lungemedicin
  • IM: Nefrologi
  • IM: Reumatologi
  • Patologisk anatomi og cytologi
  • Pædiatri
  • Retsmedicin
  • Samfundsmedicin

Andre opgaver

  • Chefsekretær
  • Uddannelsesprogrammer
  • Introduktion 
  • ESDH superbruger/dagsordensmodul
  • VUS funktionspostkasse
  • SU funktionspostkasse
  • Personalemøder

 

 

Anne Krog Skovbo

Professionsbachelor
Tlf.: 2161 0963
Email: annskb@rm.dk

Specialer

  • Almen medicin
  • Pædiatri

Andre opgaver

  • VUS-møder
  • Praktikplads-AUH
  • Hjemmesider